Zájezdy

Akademická Nitra

1.7.1998 - 6.7.1998

undefined

Těch několik festivalových dnů uběhlo jako voda. Při příjezdu do Nitry někteří služebně starší členové souboru poznávali známá místa z doby před čtyřmi lety, kdy si odsud odváželi cenu nejvyšší. I ubytování bylo na stejné koleji a blízká světoznámá krčma U špinavca, která se stala na týden naší základnou, na nás již čekala. Souborů na kolejích bydlelo nepočítaně a každou noc se budova otřásala v základech, neboť nejvíce folkloristů bylo se Slovenska a ti zpívali tak hlasitě, že spíše řvali jak na lesy (spíše na Tatry). My jsme se nechtěli nechat zahanbit, a tak jsme buráceli také: náš kouzelný gaudeamovský mix lidových, folkových, trampských a moderních hitovek s kytarou, basou, houslemi a klarinety doplnil produkce o zbytek hudebních žánrů.

Celý týden bylo docela chladné počasí, takže průvody městem (na začátku a na konci festivalu) nám podlomily zdraví. Festivalová atmosféra byla pro nás Čechy dost napjatá. Ač nás mají obyčejní Slováci stále rádi, oficiální místa si musí držet odstup. A tak nás konferenciérky uváděly různými způsoby, někdy jsme dost kouleli očima. Kouzelný byl výlet do nedaleké vesničky, kde pro nás pan starosta připravil oslavu a říkal, abychom se cítili jako doma. Pronesl také památnou kouzelnou větu: "Dokonce tu i jednoho Čecha máme, ale žije tu i jeden Cikán, takže se to vyrovnává."

undefined

Při závěrečném vyhodnocení došlo k zajímavému ???fau pax???. Jestli na nás zapomněli úmyslně nebo došlo k omylu se asi nikdy nedozvíme. Při vyhlašování výsledků zahraničních souborů (přičemž každý soubor dostal alespoň diplom za účast) jméno našeho souboru nepadlo. Byly jmenovány slovenské soubory a stále nic, až najednou před vyhlášením laureáta Akademické Nitry nám předali diplom za účast. Ze zahraničních souborů vyhrál korsický s jakýmsi pohřebním tancem, terý jsme se sMirkem naučili a po večerech předváděli na pokoji.

Odjížděli jsme na noc a tento poslední večer byla společná oslava se zahraničními soubory. Zpočátku nemastná - neslaná zábava se rozproudila zrovna když jsme odcházeli.

Co říci na závěr? Ukrajinský soubor s květinovým roštím na hlavě byl super - nejvíce jejich dívčí polovina (i když ta slečna z Borievky...). (Jezek)